JannesSläktSidor
En sammanställning av min släkt som omfattar nästan alla i Tåsjö
och med grenar över hela Sverige men naturligtvis framförallt
i angränsande socknar.
Förnamn:  Efternamn: 
[Avancerad sökning]  [Efternamn]

Asta* Judit Larsson

Kvinna 1922 - 1999  (76 år)


Generationer:      Standard    |    Vertikal    |    Kompakt    |    Ruta    |    Endast text    |    Listad antavla    |    Solfjäderdiagram    |    Media    |    PDF

 1. Asta* Judit Larsson 
 F: 28 Dec 1922 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 D: 11 Okt 1999 
 P:  Kyrktåsjö (Tåsjö västra by), Tåsjö 
 2. Gustaf Larsson 
 F: 20 Maj 1879 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 V: 27 Feb 1904 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 17 Aug 1967 
 P:  Karbäcken, Tåsjö 
 4. Lars* Gustaf Andersson 
 F: 15 Apr 1840 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 V: 8 Dec 1872 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 18 Feb 1886 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 8. Anders Larsson 
 F: 28 Aug 1812 
 P:  Krånge, Junsele 
 V: 1838 
 P:  Ström, Jämtland 
 D: 25 Okt 1896 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 16. Lars Andersson Kompass 
 F: 23 Mar 1783 
 P:  Åsele, Lappland 
 V: 21 Okt 1811 
 P:  Junsele, Ångermanland 
 D: 29 Dec 1863 
 P:  Junsele, Ångermanland 
 32.  
   
   
   
   
   
   
 33.  
   
   
   
   
 17. Kristina Israelsdotter 
 F: 1770 
 P:  Ormsjö, Dorotea 
 D: 12 Sep 1850 
 P:  Krånge, Junsele 
 34. Israel Samuelsson Rosenblad  =>
 F: 8 Jun 1726 
 P:  Sikås, Hammerdal 
 V: 1756 
 P:   
 D: 1778 
 P:  Ormsjö, Dorotea 
 35. Anna Johansdotter  =>
 F: 1739 
 P:  Ormsjö, Dorotea 
 D: 1771 
 P:   
 9. Kerstin (Stina) Persdotter 
 F: 4 Jul 1820 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 D: 10 Dec 1885 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 18. Per Göransson 
 F: 25 Jan 1789 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 V: 31 Okt 1819 
 P:  Ström, Jämtland 
 D: 16 Jun 1878 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 36. Göran Persson  =>
 F: 23 Jun 1755 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 V: 13 Jan 1788 
 P:  Hammerdal, Jämtland 
 D: 27 Jan 1842 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 37. Kerstin Zakrisdotter  =>
 F: 15 Sep 1765 
 P:  Yxskaftkälen, Gåxsjö 
 D: 20 Maj 1860 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 19. Märta Svensdotter 
 F: 27 Sep 1796 
 P:  Renålandet, Ström 
 D: 22 Jan 1871 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 38. Sven Larsson  =>
 F: 15 Aug 1771 
 P:  Renålandet, Ström 
 V:  
 P:   
 D: 4 Jun 1797 
 P:  Renålandet, Ström 
 39. Kerstin Eriksdotter  =>
 F: 12 Feb 1768 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 D:  
 P:   
 5. Maria Erika* Persdotter 
 F: 18 Mar 1851 
 P:  Lillånäs, Risbäck 
 D: 3 Aug 1921 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 10. Per (Petrus) Jönsson 
 F: 24 Mar 1816 
 P:  Brattbäcken, Tåsjö 
 V: 3 Maj 1839 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 7 Maj 1856 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 20. Jöns Olofsson 
 F: 20 Dec 1786 
 P:  Huså, Kall 
 V: 24 Jun 1816 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D:  
 P:   
 40. Olof Embriktsson Melldahl 
 F: 1748 
 P:   
 V: 14 Nov 1784 
 P:  Kall, Jämtland 
 D: 25 Sep 1844 
 P:  Alanäs, Jämtland 
 41. Maria Jönsdotter 
 F: 1757 
 P:  Undersåker, Jämtland 
 D: 24 Jun 1821 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 21. Maja Lisa Persdotter 
 F: 5 Jan 1793 
 P:  Brattbäcken, Tåsjö 
 D: 25 Dec 1864 
 P:  Norråker (Norrby), Tåsjö 
 42. Per Svensson  =>
 F: 24 Dec 1743 
 P:  Jansjö, Fjällsjö 
 V: 24 Jun 1773 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 12 Apr 1805 
 P:  Brattbäcken, Tåsjö 
 43. Karin Larsdotter  =>
 F: 8 Mar 1752 
 P:  Kroknäset, Tåsjö 
 D: 12 Jan 1834 
 P:  Brattbäcken, Tåsjö 
 11. Märta Greta Eriksdotter 
 F: 5 Maj 1810 
 P:  Arksjö, Dorotea 
 D: 22 Okt 1897 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 22. Erik Jonsson 
 F: 1775 
 P:  Arksjö, Dorotea 
 V: 6 Okt 1799 
 P:   
 D: 16 Feb 1829 
 P:  Storbäck, Risbäck 
 44. Jon Persson  =>
 F: ca 1740 
 P:  Ormsjö, Dorotea 
 V: 1773 
 P:  Åsele, Lappland 
 D: 18 Jan 1798 
 P:  Arksjö, Dorotea 
 45. Kerstin Persdotter  =>
 F: 1749 
 P:  Torvsjö, Åsele 
 D: 13 Mar 1826 
 P:  Västra Ormsjö, Dorotea 
 23. Maria Helena (Maja) Johansdotter 
 F: 25 Apr 1774 
 P:  Säbrå, Ångermanland 
 D: 10 Maj 1835 
 P:  Storbäck, Risbäck 
 46. Johan Johansson Brunman  =>
 F: 29 Jun 1742 
 P:  Säbrå, Ångermanland 
 V: 1764 
 P:   
 D: 1 Aug 1791 
 P:  Säbrå, Ångermanland 
 47. Maria Jonsdotter 
 F: 1 Aug 1736 
 P:  Bjärtrå, Ångermanland 
 D: 27 Jul 1790 
 P:  Säbrå, Ångermanland 
 3. Ingeborg Larsdotter 
 F: 31 Mar 1883 
 P:  Granön, Tåsjö 
 D: 29 Jul 1962 
 P:  Karbäcken, Tåsjö 
 6. Lars Olof Eriksson 
 F: 17 Aug 1853 
 P:  Granön, Tåsjö 
 V: 27 Jun 1880 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 4 Jul 1925 
 P:  Karbäcken, Tåsjö 
 12. Erik Johansson 
 F: 18 Jan 1824 
 P:  Siljeåsen, Alanäs 
 V: 25 Jun 1848 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 9 Aug 1863 
 P:  Granön, Tåsjö 
 24. Johan Johansson 
 F: 26 Sep 1795 
 P:  Siljeåsen, Alanäs 
 V: 22 Okt 1820 
 P:  Fjällsjö, Ångermanland 
 D: 2 Jan 1877 
 P:  Skänknäsberget, Tåsjö 
 48. Johan Persson  =>
 F: Jul 1736 
 P:  Siljeåsen, Alanäs 
 V: 10 Nov 1782 
 P:  Ström, Jämtland 
 D: 7 Okt 1810 
 P:   
 49. Anna Jönsdotter  =>
 F: ca 1751 
 P:  Ormsjö, Dorotea 
 D: 9 Jul 1824 
 P:  Siljeåsen, Alanäs 
 25. Magdalena (Malin*) Olofsdotter 
 F: 5 Jul 1783 
 P:  Rudsjö, Fjällsjö 
 D: 3 Okt 1839 
 P:  Sandnäset, Tåsjö 
 50. Olof Johansson Ripa 
 F:  
 P:  Backe, Fjällsjö 
 V:  
 P:   
 D: 13 Jun 1790 
 P:   
 51. Barbro Johansdotter  =>
 F: 12 Feb 1746 
 P:  Sunnansjö, Fjällsjö 
 D:  
 P:   
 13. Eva* Jonata Larsdotter 
 F: 3 Jan 1825 
 P:  Högland (Långsele), Dorotea 
 D: 10 Dec 1902 
 P:  Granön, Tåsjö 
 26. Lars Jönsson 
 F: 30 Mar 1799 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 V: 5 Apr 1818 
 P:   
 D: 5 Apr 1878 
 P:  Granön, Tåsjö 
 52. Jöns Jonsson Vikström  =>
 F: 21 Jun 1737 
 P:  Håxås, Hammerdal 
 V: 28 Nov 1779 
 P:  Tåsjö, Ångermanland 
 D: 2 Sep 1802 
 P:  Rotnäset, Tåsjö 
 53. Lisa Eliasdotter  =>
 F: 1759 
 P:  Östra Ormsjö, Dorotea 
 D: 18 Sep 1846 
 P:  Högland (Långsele), Dorotea 
 27. Märta Jonsdotter 
 F: 5 Okt 1787 
 P:  Vattugården, Anundsjö 
 D: 2 Nov 1867 
 P:  Granön, Tåsjö 
 54. Jon Andersson  =>
 F: 29 Nov 1736 
 P:  Västerfannbyn, Anundsjö 
 V: 28 Dec 1772 
 P:  Anundsjö, Ångermanland 
 D: 1794 
 P:  Varpsjö, Åsele 
 55. Märta Nilsdotter  =>
 F: 25 Aug 1753 
 P:  Norrmesunda, Anundsjö 
 D: 10 Aug 1839 
 P:  Bergvattnet, Dorotea 
 7. Ingeborg Katarina Olofsdotter 
 F: 3 Aug 1857 
 P:  Svansele, Ström 
 D: 19 Sep 1926 
 P:  Karbäcken, Tåsjö 
 14. Olof Nilsson 
 F: 13 Dec 1827 
 P:  Risede, Ström 
 V: 7 Jun 1848 
 P:   
 D: 4 Nov 1905 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 28. Nils Olofsson 
 F: 8 Sep 1804 
 P:  Uppsälje, Järna 
 V:  
 P:   
 D: 13 Nov 1876 
 P:  Risede, Ström 
 56. Olof Jonsson  =>
 F: 19 Jan 1752 
 P:  Uppsälje, Järna 
 V: 1 Apr 1792 
 P:   
 D: 9 Jun 1822 
 P:  Risede, Ström 
 57. Margareta Eriksdotter  =>
 F: 7 Maj 1764 
 P:  Dala-Järna, Järna 
 D: Jan 1848 
 P:  Risede, Ström 
 29. Ingeborg Jonsdotter 
 F: 8 Jun 1803 
 P:  Bredgård, Ström 
 D: 7 Aug 1891 
 P:  Risede, Ström 
 58. Johan Karlsson Bred  =>
 F: 24 Sep 1774 
 P:  Bredgård, Ström 
 V:  
 P:   
 D: 6 Jan 1839 
 P:   
 59. Gunilla Persdotter  =>
 F: 18 Apr 1775 
 P:  Siljeåsen, Alanäs 
 D: 13 Aug 1849 
 P:  Bredgård, Ström 
 15. Kerstin Johansdotter 
 F: 22 Sep 1825 
 P:  Vedjeön, Ström 
 D: 4 Jun 1887 
 P:   
 30. Johan Andersson Hjelm 
 F: 26 Mar 1795 
 P:  Hillsand, Ström 
 V: 1 Jan 1821 
 P:   
 D: 15 Jan 1871 
 P:  Svansele, Ström 
 60. Anders Olofsson  =>
 F: Jul 1745 
 P:  Tullingsås, Ström 
 V: 28 Jul 1778 
 P:  Ström, Jämtland 
 D: 19 Jan 1814 
 P:  Hillsand, Ström 
 61. Kerstin Jönsdotter  =>
 F: 3 Apr 1755 
 P:  Hillsand, Ström 
 D: 12 Okt 1810 
 P:  Hillsand, Ström 
 31. Sigrid Svensdotter 
 F: 26 Nov 1789 
 P:  Svansele, Ström 
 D: 3 Dec 1874 
 P:  Svansele, Ström 
 62. Sven Olofsson  =>
 F: 26 Jan 1752 
 P:  Gärdnäs, Ström 
 V: 28 Nov 1788 
 P:  Ström, Jämtland 
 D: 6 Dec 1815 
 P:  Vedjeön, Ström 
 63. Karin Pålsdotter  =>
 F: 7 Mar 1762 
 P:  Hillsand, Ström 
 D: 3 Maj 1845 
 P:  Vedjeön, Ström